[SOBOS] 50 dni panowania JKM Roberta Fryderyka
Seria wydawnicza: Wyniki sond

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
W pierwszej ankiecie zorganizowanej przez SOBOS w bieżącym roku zapytaliśmy o ocenę pierwszych 50 dni panowania Jego Książęcej Mości Roberta Fryderyka. Jestem głęboko przekonany, że nadmiar komentarza nie jest tutaj potrzebny. Przedstawię pokrótce wyniki liczbowe oraz zamieszczę komentarze w ich oryginalnej treści.

Jak oceniasz pierwsze 50 dni panowania JKM Roberta Fryderyka ?

Jedna osoba oceniła panowanie "bardzo dobrze" (2.86%) a 9 "dobrze" (25.71%). Po drugiej stronie lustra mamy 8 głosów na "źle" (22.86%) oraz 10 na "bardzo źle" (28.57%).


Różnie podchodzi się do odpowiedzi takich jak "neutralnie" które tym razem stanowią okrągłe 20% (7 osób). Po której stronie lustra stoją te osoby ? Można jednak przyjąć, że dotychczasowe panowanie JKM cieszy się względną akceptacją połowy ankietowanych oraz wyraźnie zaznaczoną dezaprobatą drugiej połowy.

Na kogo głosowałe(a)ś w trakcie styczniowej elekcji ?
Na kogo byś zagłosował(a) gdyby elekcja odbyła się dzisiaj ?

Względem tego pytania zgłaszano zastrzeżenia, że jest źle postawione mając na uwadze obowiązującą ordynację wyborczą. W domyśle chodziło o głos pierwszej preferencji i mam nadzieję, że tak odczytała to większość ankietowanych.

Dane pokazują bardzo niewielkie przepływy poparcia. Można uznać, że pierwsze 50 dni panowania jak również działalność pozostałych kandydatów do tronu, nie wpłynęły poważnie na wcześniejsze preferencje.

Wyniki pokazują również zbieżność pomiędzy ilością osób głosujących na JKM Roberta Fryderyka z ilością osób oceniających dobrze jego panowanie. Utwierdza to w przekonaniu, że według ankietowanych nie zdarzyło się nic co mogłoby wpłynąć znacząco pozytywnie lub negatywnie na wizerunek panującego.


9N0xDKqV.png
zdQW1SgB.png

Przejdźmy zatem ekspresowo do komentarzy.
Najpierw te od osób oceniających panowanie negatywnie.
Cytuję:
"Książę nie wykonuje żadnej konkretnej pracy. Jest celebrytą zanudzającym nas kilkoma tematami powtarzanymi od lat."
Cytuję:
"zamiast dialogu mnóstwo dziwnych akcji i pokazywania kto tu rządzi"
Cytuję:
"Friedman też słabo się spisuje jako Kanclerz więc zmieniam na trzeciego"
Cytuję:
"Liczyłbym, że pojawiłby się jakiś inny kandydat. Aktywność kandydatów po elekcji wybitnie pokazuje ich stosunek do Księstwa i to, jak bardzo byliby w stanie się zaangażować."
Cytuję:
"Nie można oceniać dobrze panowania osoby, której natura opiera się na byciu kiepskim. JANUSZ Robert Fryderyk, parafrazując mistrza, "jest częścią tej siły, która dobra pragnąć, wieczne czyni gówno" i nieważne jak bardzo będzie się starać tego nie zmieni. "
Cytuję:
"Glosowałbym na Rihannę Aurelius-Sedrovski"
Cytuję:
"Hergemon i Friedman byli ostatnią nadzieją narodu sarmackiego. Zmarnowaną. "
Cytuję:
"Friedman jest geniuszem, von Thorn wręcz przeciwnie. "


Komentarze od osób oceniających neutralnie lub pozytywnie.

Cytuję:
"Jak na to, że w zasadzie czego nie zrobi, to zaraz zlatuje się tłum przeciwników to naprawdę podziwiam, ze nie puściły mu nerwy. "
Cytuję:
"Jest dobrze, ale zawsze może być lepiej. "
Cytuję:
"Robert von Thorn - jedyny sensowny kandydat. "
Dotacje
6 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Kuba Hogh-Sedrovski, Tomasz Ivo Hugo, Krzysztof Czuguł-Chan.
Serduszka
20 686,00 lt
Ten artykuł lubią: Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Andrzej Fryderyk, Kuba Hogh-Sedrovski, Laurẽt Gedeon I, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Piotr II Grzegorz, Krzysztof Czuguł-Chan, Konrad Jakub Arped-Friedman, Timan Demollari, Michał Pséftis, Tomasz Ivo Hugo, Piotr III Łukasz, Guedes de Lima, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Helwetyk Romański, Kristian Arped, Paviel Gustolúpulo, Susanne Delfina Kierkeller, Wojciech Hergemon, Peter West, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser, Daniel Szekeres, Michaś Elżbieta II, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Andrzej Fryderyk
To znamienne, iż mój neutralny głos został potraktowany jako „aprobata”.
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Jeju, są moje pisane słowa w formie cytatu :*
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
@anglov "Względna akceptacja".
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Serducho za wkład pracy, a o reszcie szkoda gadać, bo jak ster się psuje to zostaje tylko dryfowanie.
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
@anglov bo to względnie naciągane ;)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Omg! Wykresy, cytaty i inne rzeczy! GJ i do boju! :)
Odpowiedz Permalink
Kuba Hogh-Sedrovski
Dla tego, kto zgadnie ktoreż to oddam cały majątek :)))
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
To z antyfaustem?
Odpowiedz Permalink
Timan Demollari
Mój pozytywny komentarz o trzymaniu nerwów na wodzy rzuciłem przed wiadomymi wydarzeniami. Nie to, że się wycofuję, ale czuję się jak niemal co tydzień podczas oglądania Premier League, gdy chwalę jakiegoś zawodnika za dojrzałość a 5 minut później ten wylatuje z czerwoną kartką.
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Ktoś dał moje nazwisko. Szok.
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Według mnie obecny nasz Książę był jedyna sensowna opcja i nadal jest. Pokazuje to co się obecnie dzieje, a raczej nic.
Odpowiedz Permalink
Kristian Arped
W sumie te dwa wykresy fajnie by wyglądały połączone w jeden — łatwiej by się porównywało. :)
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
@Rihanna - nie w pełni rozumiem jak w oparciu o fakt, że dzieje się "nic" można wyciągać pozytywne wnioski (jak: "jedyna sensowna opcja") pod adresem kogokolwiek. Prosiłbym o rozwinięcie skrótu myślowego jak to dobrze świadczy akurat o JKM :)
Odpowiedz Permalink
Susanne Delfina Kierkeller
Aż trzy cytaty ze mnie.
Jestem opiniotwórcza nawet, gdy mnie nie ma!
Odpowiedz Permalink
Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser
Jak miło, że SOBOS wreszcie oprócz przeprowadzania ankiet publikuje też wyniki :D
Odpowiedz Permalink
Krzysztof Czuguł-Chan
Czy jest planowane powtarzanie cykliczne tej ankiety?
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
Jeżeli będzie okazja to może na 100, 200, 300 ...
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Pamiętajmy, że ryba zawsze psuje się od głowy. Skoro głowa już nie dobra, to i niebawem ryba będzie niezjadliwa.
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Mimo wszystko wniosek o podziale głosów pół na pół daleki od trafności. Liczby raczej mówią o proporcji bliższej do 1/3 vs 2/3. Czy już za późno i źle liczę?
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
To raczej pokazuje tylko głęboki podział panujący w społeczeństwie - w ciągu 50 dni trudno o uczciwą ocenę panowania. Namawiałbym do cierpliwości.
Odpowiedz Permalink
Prokrust Zombiakov
Wiele wysiłku wymagało ode mnie zinterpretowanie tego jednak jako pół na pół - i nie wpisanie się w dominującą narrację (brawo ja). Na szczęście liczby jakie są każdy widzi i może interpretować to inaczej.

Bardziej mnie zaciekawiło to, że elektorat jest statyczny. Więc mimo utwardzania się opozycji (która już i tak była twarda) ... zwolennicy zostają zwolennikami.

Pewnie rzeczywiście za mało czasu jeszcze minęło by słupki zaczęły rosnąć lub maleć.
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Zaręczam, że kolejne 50 dni nie przyniesie nic ciekawego. Uczciwa ocena panowania ma swoje przykłady wszędzie, a cierpliwość kończy się po jednej i drugiej stronie - niestety.

Nie można udawać, że się coś daje gdy widać tylko kolejne ograniczenia :(
Odpowiedz Permalink
Andrzej Fryderyk
@Zombiakov Ja widzę to tak – w ankiecie wzięło udział znacznie więcej przeciwników niż popleczników JKM. Może to wynikać z przekroju elektoratu, jaki wziął udział w wyborach. Przypuszczam, że wiele z osób popierających JKM były zaktywizowane elekcją, a do których JKM Robert Fryderyk bez trudu dotarł.

Codzienną aktywność w Sarmacji, w tym aktywny udział w sondażach przedstawiają jednak głównie przeciwnicy. Jakby nie patrzeć – ja też się do nich zaliczam, wręcz często jestem przedstawiany jako modelowy jego przykład. Jest to stosunkowo zabawne, choć z racji mojego stanowiska nie mogę być nim de facto. W oryginalnej wiadomości dałem spore uzasadnienie – ograniczę się jednak do stwierdzenia, że nie zmieniło się wiele w relacji oficjalnej, z mojej strony, jak wobec poprzedniego Księcia.

W czasie przeprowadzania sondażu odpowiedzią zgodną z moim sumieniem był „neutralny stosunek”. Po ostatnich wydarzeniach, być może skłaniałbym się do odpowiedzi „zły”, acz wszystko w rękach JKM. Mimo wielu błędów i decyzji błędnych i postępowania niegodnego Sarmackiego Tronu, poczyniono też kilka kroków w stronę dobrą. Początki nigdy łatwe nie są, przy braku poparcia społecznego, błędy są jeszcze mniej wybaczalne. Za wcześnie na takie oceny.

Tak więc – myślę, że sondaż pokazuje, że owszem, dla aktywnych osób głosujących na JKM w elekcji, nie stało się nic, by to poparcie zarzucić. Przy założeniu, że w sondażu brali udział najaktywniejsi Sarmaci, to widać też, że JKM Robert Fryderyk posiada wśród nich nieco niższe poparcie, niż wobec ogółu Sarmatów.

Odnośnie uczciwej oceny rządu – tu muszę się zgodzić z JKW Wanderem. Przyjdzie na to czas po dłuższym okresie panowania. Niezależnie jednak od samej oceny, życzę Sarmacji jak najlepiej.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.